Bendraukime
 

Vokalinis ansamblis JAZZ ISLAND

Rūšiuoti pagal:

Biografija

Vokalinis ansamblis JAZZ ISLAND

Artūro Noviko džiazo mokyklos vokalinis ansamblis „Jazz Island“ susikūrė 1991 m. „Jazz Island“ – tai kolektyvas, subtiliai atliekantis džiazo standartus, aranžuotas lietuvių liaudies dainas bei pasaulyje populiarius kūrinius. Kolektyvo repertuaras labai įvairus, autentiškas ir kartu novatoriškas, daugiausiai atliekamas be jokio instrumentinio pritarimo a cappella. „Jazz Island“ išsiskiria ypatingu skambesiu, puikiu unisono valdymu, subtilia įvairių stilių nuovoka, ansambliavimu, muzikalumu, sceniškumu. Daugumą kolektyvo atliekamų dainų aranžuoja ir pritaiko „Jazz Island“ vadovas Artūras Novikas, kuris ir pats dainuoja grupėje.

„Jazz Island“ yra daugkartinis „Dainų dainelės“ laureatas, „Baby Sing Jazz“, Junior Jazz“ „Birštonas Jazz“, „Kaunas Jazz“ festivalių dalyvis. 2004 m. A. Noviko vadovaujamas kolektyvas dalyvavo tarptautiniame džiazo festivalyje „Montreux Jazz“ Šveicarijoje, o 2006 m. pirmajame tarptautiniame Baltijos šalių vokalinių ansamblių konkurse mišrių vokalinių ansamblių kategorijoje laimėjo pirmąją vietą. 2007 m. vokalinė grupė „Jazz Island“ Lietuvos liaudies kultūros centro nominuota „Aukso paukštei“, grupei suteiktas geriausios vokalinės grupės Lietuvoje vardas. Kolektyvas koncertavo Anglijoje, Austrijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Čekijoje, Latvijoje, Rusijoje, Švedijoje, Suomijoje, Danijoje ir kt.



Šiandien „Jazz Island“ – profesionalus kolektyvas, daugiabalse a cappella dainuojantis įvairaus žanro muziką. Taip, kaip šiame klipe ir dar daugiau:

Nors kolektyvo pavadinime daug džiazo, jų repertuare novatoriškai ir netikėtai skamba įvairaus žanro muzika – nuo įvairių tautų liaudies muzikos iki klasikinių kūrinių ar Lietuvoje bei visame pasaulyje populiariausių dainų. Taip pat „Jazz Island“ yra parengę bendrą programą ir Lietuvoje bei užsienyje koncertuoja su Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatu – Čiurlionio styginių kvartetu, kaip šiame įrašė “Sodauto”:

„Jazz Island“ yra pelnęs geriausio Lietuvos vokalinio ansamblio titulą, laimėjęs „Aukso paukštės“, Lietuvos muzikų sąjungos „Auksinio disko“ apdovanojimus. 2012 metais grupė dalyvavo vokalinių ansamblių konkurse „Iš sidabro šulinių“ ir buvo pripažinta absoliučiai geriausiu konkurso kolektyvu, iškovojusiu Grand Prix visose trijose konkursinėse programose – atliekant folklorinę, džiazo ir populiariąją bei klasikinę muziką.

„Jazz Island“ neretai tenka užduotis atstovauti Lietuvai įvairiuose tarptautiniuose renginiuose mūsų šalyje ir užsienyje. 2011 metais, Lietuvai pirmininkaujant ESBO, kolektyvas Vienoje koncertavo šiam įvykiui skirtuose renginiuose. 2012 metais Paryžiuje surengė koncertą UNESCO ambasadoriams, kurie turėjo progos gyvai išgirsti lietuviškas sutartines, įtrauktas į UNESCO nematerialaus kūltūros paveldo fondą. 2012 metais grupei „Jazz Island“ buvo patikėta atstovauti Lietuvai Kinijoje vykusiame kultūros ir meno festivalyje, vėliau Kinija kolektyvą pasikvietė dar kartą.

Lietuvai pirmininkaujant ES Tarybai, „Jazz Island“ buvo dažnas svečias oficialiuose renginiuose Vilniuje, o taip pat Briuselyje, kur koncertavo atidarant Europos Parlamento „Baltijos kelio alėją“. Strasbūre, Europos parlamento kvietimu, pradėjo Europos jaunimo suvažiavimą (EYE2014).

2014 m. Pasaulinėje chorų olimpiadoje “Jazz Island” iškovojo aukso medalį. Kad buvo verti, galite patys įsitikinti:

Rimtą ir profesionalų “Jazz Island” darbą vertina Nacionalinė filharmonija, kuri kolektyvą jau kelerius metus įtraukia į savo repertuarinius renginius visoje Lietuvoje ar didžiojoje savo scenoje. 2014 m. Nacionalinė filharmonija organizavo “Jazz Island” gastroles Estijoje, Rusijoje ir Kinijoje.

Už profesionalumą “Jazz Island” dėkojo Prezidentė Dalia Grybauskaitė, o Kultūros ministerija suteikė “Metų jaunojo atlikėjo” premiją.

“Jazz Island” daug koncertuoja, o pastaruoju metu juos vis daugiau kviečia pasirodyti įvairiuose TV projektuose: LRT “Chorų Eurovizijoje”, “Vario audroje”, “Dainų dainoje”, “Tūkstantmečio vaikai”. “Jazz Island” išskirtinai dalyvauja tik tose laidose, kuriose sudaroma galimybė dainuoti gyvai.



Kaip atsirado „Jazz Island“ 

Netrukus po to, kai Lietuva atkūrė nepriklausomybę, 1991 m. Artūras Novikas įkūrė pirmąją džiazo studiją Lietuvos vaikų ir jaunimo centre ir ėmė dainavimo mokyti moksleivius.

Vis dėlto tam tikra prasme kolektyvo istorija prasidėjo dar anksčiau, 1987 m., kuomet Artūras Novikas, įkvėptas grupės „Singers Unlimited“, nusprendė suburti tokį vokalinį ansamblį ir Lietuvoje.      

„Kai Kęstutis Ignatavičius man davė paklausyti jų kasetės, klausiausi 4 ar 5 kartus iš eilės, ji man padarė be galo stiprų įspūdį. Visiškai kitokia harmonija. Ji mane pakerėjo“, – pasakojo Artūras.

Artūras tuo metu dar pats buvo studentas, mokėsi Muzikos akademijoje. Užsidegęs nauja ansamblio idėja Vilniaus Universitete pakabino skelbimą, kviečiantį dainuoti. Taip po truputį ėmė rastis „Jazz Land“.

Jis kūrė aranžuotes ir kartu su „Jazz Land“ dainavo džiazo kūrinius, kurie nuo pasaulinės muzikos atribotai Lietuvai tuo metu buvo lyg dar viena revoliucija.        

„Džiazas mano gyvenime buvo nuo pat vaikystės, nes tėvas – estrados kompozitorius. Jis turėjo didžiulę kolekciją plokštelių. Po darbo, vėlai vakare, tėvas kurdavo arba klausydavosi muzikos, o kai jo nebūdavo ir muzika neskambėdavo, man net užmigti būdavo sunkiau“.

Po truputį Artūras Novikas ėmė eksperimentuoti su lietuviškomis dainomis, kai suaranžavo Miko Vaitkevičiaus „Pienę“. Pamatęs, kaip į šią lietuvių mėgstamą dainą reaguoja užsieniečiai, nusprendė imtis daugiau lietuviškų kūrinių. Šiandien Artūrą Noviką jau pažįstame ne tik kaip vokalinės džiazo muzikos puoselėtoją, bet ir įdomiai aranžuotų lietuviškų dainų propaguotoją.

„Jazz Land“, 1995 m., LRT laida apie juos: 
http://www.lrt.lt/mediateka/irasas/44918#wowzaplaystart=0&wowzaplayduration=1113000

„Jazz Land“ gyvavo 20 metų. Paskutinis grupės koncertas įvyko 2006 m. Dainų šventėje Čikagoje.

Dirbti su vaikais Artūrui sekėsi. Nuo pat pirmų pedagoginio darbo metų jo mokiniai sėkmingai dalyvavo ir iki šiol dalyvauja „Dainų dainelėse“, beveik kaskart tapdami ir laureatais.

Moksleivių vokalinis kolektyvas pradžioje buvo pristatomas kaip Lietuvos vaikų ir jaunimo centro džiazo merginų vokalinė grupė, bet galiausiai tapo „Jazz Island“. Artūras eksperimentavo su balsais, jo aranžuotės vis sudėtingėjo, repertuaras plėtėsi ir pamažu „Jazz Island“ tapo tikru a cappella vėliavnešiu Lietuvoje.

Per tą laiką keitėsi „Jazz Island“ kartos, užaugusius moksleivius keitė kiti. Sunku ir suskaičiuoti, kiek iš viso jaunų žmonių yra dainavę „Jazz Island“. Nemažai jų savo profesinį gyvenimą susiejo su muzika: Jurgis Brūzga, Giedrė Rimšaitė, Martynas Vilpišauskas, kiti.

Vis dėlto galiausiai Artūrui tapo sudėtinga dirbti Lietuvos vaikų ir jaunimo centre, kur buvo orientuojamasi ne į kokybę, o kiekybę, ir savo laiką reikėjo skirti ne muzikos mokymui, o dokumentų pildymui. Dainavimo kokybė tuo metu Lietuvoje taip pat išgyveno tikrą krizę. Žiopčiojimas pagal fonogramą ant scenos buvo tapęs beveik visuotine norma, kurią itin skatino televizijos ir įvairūs jų projektai.

Tokiame kontekste 2004 m. Artūras kartu su savo žmona Jurga nusprendė kurti savo džiazo mokyklą ir puoselėti jiems svarbius principus: dainuoti tik gyvai, į muzikos mokymą žiūrėti atsakingai, su vaikais ne tik sunkiai dirbti, bet ir kartu smagiai leisti laiką, parodyti jiems muzikos grožį, leisti jiems pajusti malonumą ir uždegti meile a cappellai.

Tada ir atėjo pirmieji dabartinio „Jazz Island“ būsimieji nariai – buvo dar visai nedideli, kai kurie nė ketverių neturėjo.

Štai kaip 2006 m. atrodė dabartiniai “Jazz Island” nariai Iveta, Paulius ir Deividas: 
http://www.lrt.lt/mediateka/irasas/16448/dainu_dainele_2006_m_laureatu_koncertas_i_dalis#wowzaplaystart=3857000&wowzaplayduration=144000

Metai po metų jie augo, mokomi Artūro Noviko džiazo mokykloje.

Mokytojas ėmė aranžuoti jiems vis sudėtingesnius kūrinius: lietuviškas sutartines, džiazo, bliuzo, populiariąsias Lietuvos ir pasaulio dainas, klasikinę muziką. Jie ne tik išmoko derėti dainuodami keliolika skirtingų partijų, bet ir imituoti muzikinių instrumentų garsus – smuiko, violenčelės, trimito, būgno ar kitų. Susikaustę paaugliai virto žaviais improvizuojančiais artistais.

Koncertų grafikas vis intensyvėjo, jų geografija plėtėsi, ir tai buvo ženklas, kad Artūro Noviko mokiniai tapo tikrais a cappella meistrais – septintąja „Jazz Island“ karta.



Ansamblyje dainuoja  jau 7-oji dainininkų karta ir pirmoji, užauginta Artūro Noviko džiazo mokykloje. „Gyvenimas taip sparčiai juda į priekį, kad nespėji su laiku“, – pasiguodė grupės vadovas.  Mat nepraėjo nė pusmetis nuo „Jazz Island“ naujausio albumo „14 balsų“ pasirodymo, o ansamblyje – vėl keli nauji veidai.

Specialiai Birštono festivaliui „Jazz Island“ parengė ir naują džiazo standartų a‘cappella programą, aranžuotą Artūro Noviko. Dalį kūrinių dainininkai atliks pirmą kartą.

Grupė „Jazz Island“ šauniai atstovauja a‘cappella (be instrumentinio pritarimo) dainavimo kultūrai Lietuvoje.  Tai liudija jos pelnyti  nacionaliniai ir tarptautiniai apdovanojimai, didžiulė kolektyvo paklausa. Per metus jis kartais surengia daugiau kaip 70 pasirodymų, koncertuoja visur – nuo ambasadų ir Vyriausybės rūmų iki bažnyčių ir filharmonijų.

„Jazz Island“ kviečiamas ten, kur vertinamas gyvas garsas, profesionalumas, skonis ir kokybė. „Jaunimas negaili nei laiko, nei pastangų kokybiškai muzikai“, – džiaugėsi ugdytiniais Artūras Novikas. Jo grupėse dainuojantys moksleiviai vėliau nesiskiria su muzika studijuodami  ir baigę mokslus, nemažai jų  sėkmingai skinasi kelią į profesionaliąją sceną.

„Jazz Island“  susikūrė 1991 metais ir greitai atkreipė į save dėmesį muzikalumu, estetišku scenos įvaizdžiu, įdomiu repertuaru. Grupė  atlieka ir populiarias džiazo melodijas, ir klasikinių kūrinių aranžuotes,  vadovo išplėtotas lietuvių liaudies dainas.

Kolektyvas daug kartų tapo  „Dainų dainelės“ laureatu,  festivalių „Baby Sing Jazz“, „Junior Jazz“ „Birštonas Jazz“, „Kaunas Jazz“ ir kitų puošmena.

2006-aisiais „Jazz Island“  laimėjo pirmąją vietą tarptautiniame Baltijos šalių vokalinių ansamblių konkurse, 2007-aisiais pelnė Lietuvos liaudies kultūros centro „Aukso paukštės“ apdovanojimą  kaip geriausia vokalinė grupė Lietuvoje.

2012 metais grupė iškovojo „Grand Prix“ trijose kategorijose vokalinių ansamblių konkurse „Iš sidabro šulinių“, 2014-aisiais – aukso medalį Pasaulio chorų olimpiados džiazo kategorijoje Rygoje. Šiemet šalies  Kultūros ministerija pripažino ansamblį “Jaunuoju metų atlikėju”.

„Jazz Island“ koncertavo Anglijoje, Austrijoje, Vokietijoje, Šveicarijoje, Prancūzijoje, Švedijoje, Suomijoje, Danijoje, Kinijoje bei kitose užsienio šalyse.

Šiuo metu grupėje dainuoja dvylika 7-11 klasių moksleivių.

Džiazo pedagogas, dainininkas, kompozitorius, chorvedys Artūras Novikas baigė Nacionalinę M.K.Čiurlionio menų mokyklą ir choro dirigavimą Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje.

Dar studijuodamas jis vadovavo Vilniaus valstybinio universiteto studentų lengvosios muzikos vokaliniam ansambliui, buvo Vilniaus moksleivių rūmų dainų ir šokių ansamblio „Ugnelė“ chormeisteris, vėliau – vyr. chormeisteris.

1991-aisiais Lietuvos vaikų ir jaunimo centre muzikas įkūrė džiazinio dainavimo studiją, o nuo 2004-ųjų jis vadovauja savo įkurtai privačiai džiazo mokyklai. Tai vienintelė mokykla Lietuvoje, kurioje vaikai nuo ketverių metų mokomi dainuoti džiazą vokaliniame ansamblyje, be to,  išmoksta groti, scenos judesio.

 Artūras Novikas taip pat dėsto ansamblinį dainavimą Vilniaus kolegijoje, vadovauja LMTA džiazo chorui, Mykolo Riomerio universiteto populiariosios muzikos vokaliniam ansambliui, veda seminarus šalies pedagogams, dirba su solistais ir vokalinėmis grupėmis.

Jis yra daugelio muzikinių projektų komisijų narys, TV muzikos laidų konsultantas, dainuoja savo auklėtinių grupėse, kuria joms aranžuotes.

 

 

 

 

AUKSINIS DISKAS 2009, Seilius, Puodžiukas, FORTVIO, vokalinis ansamblis JAZZ ISLAND
LMS
Edmundas Seilius (tenoras), Dainius Puodžiukas (smuikas), Fortepijoninis trio „Fortvio“ (Indrė
Perkamiausios prekės
M. K. Čiurlionis. Simfoninės poemos Jūra, Miške ir kantata  De Profundis
LMS
Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, Kauno valstybinis choras; diriguoja Juozas Domarkas
20.00 €
2024 MUZIKOS BARAI - leidinio prenumerata
Audronė Žigaitytė
2024 MUZIKOS BARAI - leidinio prenumerata
30.00 €