Bendraukime
 

Leopoldas Digrys

Rūšiuoti pagal:

Biografija

Leopoldas Digrys

Leopoldas Digrys (g. 1934 m. rugsėjo 8 d. Kaune) – žymiausias, interpretacijos meistriškumu nepranoktas Lietuvos vargonininkas. Muzikos mokslus baigė pas iškilius specialybės pedagogus G. Ginzburgą (fortepijonas) ir L. Roizmaną (vargonai) pasaulyje ir šiandien garsioje Maskvos P. Čaikovskio konservatorijoje. Grįžęs į Lietuvą, nepaisydamas tuometinio požiūrio į vargonus kaip į bažnytinį instrumentą, Leopoldas Digrys iš karto ėmėsi visapusiškai populiarinti vargonus: intensyviai koncertavo Lietuvoje ir pasaulyje, iniciavo vargonų muzikos festivalius, rūpinosi vargonų statymu pagrindinėse Lietuvos koncertų salėse ir bažnyčiose, steigė vargonų mokymą ir jam vadovavo Lietuvos muzikos mokymo įstaigose.

Nuo pirmojo koncerto vargonais, kuris įvyko 1957 metais Maskvoje, L. Digrys skaičiuoja daugiau kaip 2500 koncertų ne tik Lietuvoje, bet ir daugelyje Europos šalių.

Nelengva suminėti menininko repertuarą – būdamas vienas iš aktyviausiai koncertuojančių ir labiausiai ne tik Lietuvoje vertinamų vargonininkų, jis groja visų epochų – tiek senovinę, tiek romantinę, tiek ir šiuolaikinę vargonų muziką. Leopoldas Digrys buvo pirmuoju E. Balsio, J. Juzeliūno, B. Kutavičiaus, R. Žigaičio, T. Makačino, V. Bartulio, G. Bovet, A. Nemtino ir kitų kompozitorių kūrinių vargonams atlikėju ir daugelio užsienio kompozitorių kūrinių pirmuoju atlikėju Lietuvoje.

Išskirtinis Leopoldo Digrio veiklos bruožas – tradiciškai bažnytinį instrumentą vargonus jis išpopuliarino kaip pasaulietinį instrumentą ir netgi tarybiniais metais iniciavo nemažai lietuvių kompozitorių kūrinių, parašytų specialiai Leopoldui Digriui.

Leopoldas Digrys pagrįstai laikomas šiuolaikinės koncertinės vargonų muzikos klestėjimo pradininku. Jo iniciatyva ir pastangomis pastatyti koncertiniai ir maži kilnojami vargonai Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje, Vilniaus Arkikatedroje, Šv. Kryžiaus bažnyčioje, Vilniaus onkologinės ligoninės koplyčioje, Klaipėdos universiteto salėje, šešeri mokomieji vargonai LMTA, Vilniaus Šv. Kazimiero bažnyčioje pastatyti vokiški koncertiniai vargonai, kurie užsienio specialistų nuomone pripažinti vienais geriausių pokario metais pastatytų vargonų Rytų Europoje.

Leopoldo Digrio vargonų specialybės klasę baigė per 40 aktyviai koncertuojančių vargonininkų. Jų tarpe – tarptautinių konkursų laureatai, docentai, profesoriai, pripažinti tarptautinio lygio atlikėjai, nuolatos koncertuojantys Europoje ir JAV.

AUKSINIS DISKAS 2014, Digrys, Daunoras, Giunteris, Klaipėdos kamerinis orkestras
LMS
Leopoldas Digrys (vargonai), Vaclovas Daunoras (bosas), Pavelas Giunteris (mušamieji), Klaipėdos
Vargonuoja Leopoldas Digrys
Leopoldas Digrys
J. S. Bach, G. Faure, C. Franc, P. Eben, F. Poulenc
Perkamiausios prekės
M. K. Čiurlionis. Simfoninės poemos Jūra, Miške ir kantata  De Profundis
LMS
Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, Kauno valstybinis choras; diriguoja Juozas Domarkas
20.00 €
2024 MUZIKOS BARAI - leidinio prenumerata
Audronė Žigaitytė
2024 MUZIKOS BARAI - leidinio prenumerata
30.00 €