Bendraukime
 

Didingas klasikos skambesys klausytojus pasieks internetu

Didingas klasikos skambesys klausytojus pasieks internetu 2021-03-30

Festivalis „Klaipėdos muzikos pavasaris“ tęsia ilgametę tradiciją ir balandžio mėnesį jau 46-ąjį kartą sveikinsis su klasikinės muzikos gerbėjais. Tik šiemet jis bus kitoks – koncertai klausytojus pasieks internetu, prisitaikant prie esamos situacijos.

Kol dar negalima rengti gyvos muzikos koncertų ir kviesti klaipėdiečius bei miesto svečius jų paklausyti Klaipėdos koncertų salėje, internetu transliuojamos programos sklinda po visą pasaulį, pasiekdamos dar platesnę melomanų auditoriją. Išnaudodami moderniųjų technologijų galimybes festivalio organizatoriai saugiai bendrauja su klausytojais nuotoliniu būdu. Kaip sakoma: nėra to blogo, kas neišeitų į gera! Tačiau ir patys kokybiškiausi vaizdo ir garso įrašai negali užfiksuoti jautriausių akimirkų, perteikti subtiliausių virpesių, kuriuos galima pajausti tik gyvai skambančios muzikos koncertuose. Suprantama, kad toks virtualus bendravimas yra sunkus išbandymas tiek menininkams, tiek melomanams, bet jis šiuo metu yra geriausia išeitis.

Šešios festivalio programos bus transliuojamos Klaipėdos koncertų salės Facebook ir YouTube platformose. Trys pirmieji koncertai, vykdomi bendradarbiaujant su Lietuvos nacionaline filharmonija, taip pat bus transliuojami jos skaitmeninėje salėje ir kitose interneto platformose.

Festivalis kvies patogiai įsitaisyti prie išmaniųjų ekranų ir pasimėgauti didingais klasikinės akademinės muzikos kūriniais, pažinti jų unikalumą ir transcendentalumą, pakylėjančius anapus kasdienybės. Iš arčiau prisilietus prie profesionaliosios muzikos geriau suprasime, kokia ji svarbi ir reikalinga kiekvienam iš mūsų. Ar galėtume ištverti dabarties situaciją be muzikos, be kultūros ir meno apskritai?..

Muzika ramina, muzika gydo, muzika įkvepia. Moksliškai įrodyta, kad ji turi didelę įtaką žmogaus psichinei sveikatai ir elgesiui: padeda susikoncentruoti, įveikti sunkumus, atsikratyti streso.

Tikimasi, kad festivalio koncertai patenkins kokybiško profesionaliojo meno poreikį, padės atkurti bendrystės per muziką jausmą ir sustiprins viltį neilgai trukus ją išgirsti gyvai!

Festivalio programa:

Balandžio 1 d., 18.30 val.
INTERNETU | Klasika šiandien

Simboliška, kad šiemetinį festivalį atvers programa iš Vilniaus, Lietuvos nacionalinės filharmonijos salės. Būtent 1976 metais LNF iniciatyva buvo pradėta rengti festivalį „Klaipėdos muzikos pavasaris“. Iki šiol šios įstaigos meno kolektyvai tebėra aktyviausi klaipėdietiško festivalio dalyviai.

Atidarymo koncerte išgirsime specialiai festivaliui parengtą Modesto Pitrėno vadovaujamo ir diriguojamo Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro programą „Klasika šiandien“. Joje darniai suskambės nemarioji klasika ir šiandienos autorių kūryba.

Koncertą pradės didžiojo Vienos klasiko Ludwigo van Beethoveno Septintoji simfonija, po kurios seks jos inspiruotas šiuolaikinio amerikiečių kompozitoriaus Michaelio Gordono kūrinys „Rewriting Beethoven's Seventh Symphony“ / „Perrašyti Beethoveno Septintąją simfoniją“. Jo autorius teigia: „Brutali ir garsi Beethoveno muzika mane visada įkvėpė. Tuo metu, kai ji buvo parašyta, tai buvo bene garsiausia muzika planetoje. Perrašydamas Beethoveno Septintąją simfoniją iš kiekvieno kūrinio dalies paėmiau po vieną fragmentą“.

Beethovenas taip pat įkvėpė ir kompozitorių Vidmantą Bartulį. Pernai netikėtai mus palikęs teatrališkasis kūrėjas prieš daug metų netgi pats vaidino savo performanse „Mein lieber freund Beethoven“, užsidėjęs milžinišką Beethoveno pomirtinę kaukę…

Koncerte skambės V. Bartulio Koncertas fortepijonui ir orkestrui, turintis daug poteksčių ir patrauklumo, bet lengvai suvokiamas. Jo II dalis – tai autoriaus duoklė–paskyrimas jaunystės meilei Philipui Glassui. Tai tiesiog labai graži muzika, kuri netikėtai nurūksta. Genialumas paprastume – šie žodžiai taikliai apibūdina minimalizmo stiliumi sukurtą V. Bartulio opusą.

„Bartulis man yra žmogus – kūrėjas. Jis galėjo sukurti kažką iš oro. Jis sugebėjo parašyti paprastą, gražią melodiją ir harmoniją, kas yra labai sunku šiais laikais. Paradoksiška asmenybė buvo ir paslaptinga…“ – teigia charizmatiškasis solistas Petras Geniušas, atliksiantis Koncerto solinę partiją.

Koncerto įrašo kviečiame virtualiai klausytis jums patogiausiu būdu šiais Klaipėdos koncertų salės interneto kanalais:

YouTube: https://bit.ly/38xRTEU
Facebook: https://bit.ly/2OnrmmQ
Bei Lietuvos nacionalinės filharmonijos kanalais:
https://bit.ly/3la273l
www.nationalphilharmonic.tv, Filharmonijos ir Skaitmeninės koncertų salės Facebook paskyrose, YouTube kanalu (adresas – Lietuvos nacionalinė filharmonija).

Programoje:
Renginio vieta: Lietuvos nacionalinė filharmonija (Aušros Vartų g. 5, Vilnius)
Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras
Meno vadovas ir vyr. dirigentas Modestas Pitrėnas
Solistas Petras Geniušas (fortepijonas)
Programa: Ludwig van Beethoven, Michael Gordon, Vidmantas Bartulis

Koncertas nemokamas

Balandžio 7 d., 18.30 val.
INTERNETU | Kelionės dainos

Klaipėdos kamerinio orkestro programa „Kelionės dainos“, meno vadovo Mindaugo Bačkaus teigimu, pristatys „britų salų muziką, kurią mes retai kada matome kaip skirtingų tautų kūrybą. Dažniausiai ją įvardijame kaip Didžiosios Britanijos muzikinę kultūrą, tačiau tai yra keturios ryškios kultūros: Velso, Škotijos, Anglijos ir Airijos. Visų šių tautų liaudies muzika – itin savita ir spalvinga, tačiau akademinė profesionalioji kūryba – gana panaši, nors vystėsi nevienodai ir skirtingų tautų kompozitorių įtakoje. Šiame koncerte susipažinsime su keturiais labai savitais britų salų kompozitoriais“.

Nacionalinės operos studijos Londone absolventas baritonas Romanas Kudriašovas su orkestru atliks anglo Ralpho Vaughano Williamso ciklą „Kelionės dainos“. Pasak Romano, „tai britiškoji atsvara reikšmingiausiems vokiečių-austrų tradicijos dainų ciklams. Tačiau šiame cikle kūrinių nejungia viena pasakojimo gija, vedanti nuo vienos dainos prie kitos. Čia keliautojas kaskart išgyvena ir tarsi pasakoja skirtingus kelionės epizodus“.

Klaipėdoje gimęs ir augęs R. Kudriašovas mokėsi Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijoje ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Išplaukęs į tarptautinius operos meno vandenis jis dainavo prestižiniuose festivaliuose, o pernai pelnė tarptautinio V. Noreikos vokalistų konkurso diplomą.

Airių autoriaus Billo Whelano kūrinyje „Inishlacken“ solo partijas grieš Klaipėdos kamerinio orkestro pirmame pulte sėdintys jaunosios kartos smuikininkai Konradas Levickis ir Tomas Cinelis. Vilnietis Konradas jau antrus metus dirba klaipėdiečių orkestro koncertmeisteriu. Kolektyvo meno vadovas jį apibūdina kaip „naująjį orkestro veidą“.

Koncerte taip pat išgirsime du opusus styginių orkestrui: iš Velso kilusio kompozitoriaus Karlo Jenkinso “Palladio“ ir Škotijos kūrėjo Jameso MacMillano “Memento“.

Koncerto įrašo kviečiame virtualiai klausytis jums patogiausiu būdu šiais Klaipėdos koncertų salės interneto kanalais:

YouTube: https://bit.ly/38xRTEU
Facebook: https://bit.ly/2OnrmmQ
Bei Lietuvos nacionalinės filharmonijos kanalais:
Filharmonijos ir Skaitmeninės koncertų salės Facebook paskyrose, YouTube kanalu (adresas – Lietuvos nacionalinė filharmonija).

Programoje:

Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas Bačkus
Solistai Romanas Kudriašovas (baritonas), Konrad Levicki, Tomas Cinelis (smuikai)
Programa: Karl Jenkins, Ralph Vaughan Williams, James MacMillan, Bill Whelan

Koncertas nemokamas

Balandžio 11 d., 17.00 val.
INTERNETU | Atvelykio Gloria

Antonio Vivaldi – žymus XVIII a. italų kompozitorius, smuikininkas ir šventikas viename asmenyje. Sakoma, kad jis buvo nepaprastai talentingas: galėdavo parašyti koncertą greičiau, negu kitas žmogus suspėtų jį perrašyti į švarraštį, arba griežė smuiku taip puikiai, kad sunkiai tikėtina, kad kas nors yra grojęs ir ar kada nors gros taip, kaip jis. Jis gerokai praplėtė smuiko technikos galimybių ribas sukūręs daugybę koncertų smuikui ir orkestrui, tarp jų – populiarųjį „Metų laikų“ ciklą. Taip pat A. Vivaldi rašė koncertus kitiems soliniams instrumentams, dviem ar net trims solistams su orkestru. Kai kurie iš jų net šiandien tebelaikomi vienais pačių sudėtingiausių koncertų.

A. Vivaldi kūrė ir vokalinę muziką, didžioji jos dalis skirta katalikų bažnyčiai. Pats ištaigingiausias jo sakralinis kūrinys – “Gloria“, pasaulyje vertinamas kaip vienas ryškiausių šio žanro šedevrų. Jame autorius visapusiškai atskleidžia savo kompozicinį meistriškumą: čia darniai susijungia soliniai fragmentai ir formos visuma. Kūrinys žavi klausytojus baroko muzikai būdinga kontrastų kaita.

A. Vivaldi šlovinamasis himnas „Gloria“ ir dar du jo koncerto žanro kūriniai solo smuikui ir solo obojui skambės programoje „Atvelykio Gloria“. Tai bendras Lietuvos nacionalinės filharmonijos ansamblio „Musica humana“ ir Klaipėdos koncertų salės choro „Aukuras“ meninis projektas, kuriam vadovaus minėtų kolektyvų lyderiai Robertas Beinaris ir Alfonsas Vildžiūnas. “Gloria“ giesmėse išgirsime ir nuostabiųjų solisčių Dovilės Kazonaitės ir Ievos Prudnikovaitės balsus.

Koncerto įrašo kviečiame virtualiai klausytis jums patogiausiu būdu šiais Klaipėdos koncertų salės interneto kanalais:

YouTube: https://bit.ly/38xRTEU
Facebook: https://bit.ly/2OnrmmQ
Bei Lietuvos nacionalinės filharmonijos kanalais:
Filharmonijos ir Skaitmeninės koncertų salės Facebook paskyrose, YouTube kanalu (adresas – Lietuvos nacionalinė filharmonija).

Programoje:

Renginio vieta: Šv. Pranciškaus Asyžiečio koplyčia
Ansamblis „Musica humana“
Meno vadovas, dirigentas ir solistas Robertas Beinaris (obojus)
Klaipėdos choras „Aukuras“
Meno vadovas ir dirigentas Alfonsas Vildžiūnas
Solistės: Dovilė Kazonaitė (sopranas), Ieva Prudnikovaitė (mecosopranas), Inga Aleksienė (smuikas)
Programa: Antonio Vivaldi

Koncertas nemokamas

Balandžio 14 d., 18.30 val.
TIESIOGIAI INTERNETU | Tas delsiantis vėjas

„Kremerata Baltica“ – pripažinto latvių smuikininko Gidono Kremerio įkurtas ir vadovaujamas kolektyvas, sudarytas iš talentingiausių jaunųjų Latvijos, Lietuvos ir Estijos muzikų. Šiandien jį, išsiskiriantį subtiliu skambesiu, gyvybingumu ir originalumu, žino visas pasaulis. Keletą kartų orkestras pasirodė ir Klaipėdos koncertų salėje.

Pandemija stipriai paveikė aktyviai gastroliuojančio kolektyvo koncertinius planus. Tačiau kūrybiškas požiūris į situaciją sugeneravo idėją koncertuoti mažesne sudėtimi. Tad šiame koncerte dalyvaus tik lietuviškoji „Kremerata Baltica“ dalis, kartu su kitais solistais atliksianti žavią minimalistinę programą. Ji pavadinta pagal JAV gyvenančio žydų kilmės argentiniečių kompozitoriaus Osvaldo Golijovo vokalinį kūrinį „Tas delsiantis vėjas“ (“How Slow the Wind“). „Balsas čia perteikia sklendžiančios dvasios šauksmą, o styginiai – tai vėjas“, – sako kompozitorius, savo muzika perteikiantis artimo žmogaus netekties jausmą. Šio jautraus kūrinio solo partiją dainuos nuostabioji Gunta Gelgotė (sopranas).

Minimalizmo fanai koncerte galės pasimėgauti įžymaus amerikiečių kūrėjo Philipo Glasso III simfonijos muzika. Įtaigaus Džeraldo Bidvos smuiko solo ir kitų ansamblio styginių garsais suskambės „Pavasaris“ iš žymaus baroko epochos kūrėjo Antonio Vivaldi koncertų ciklo „Metų laikai“, šiuolaikiškai perkurtas vokiečių kilmės britų kompozitoriaus Maxo Richterio.

Kviečiame šio koncerto klausytis tiesiogiai šiais Klaipėdos koncertų salės interneto kanalais:

YouTube: https://bit.ly/38xRTEU
Facebook: https://bit.ly/2OnrmmQ

Programoje:

„Kremerata Baltica“ solistai:
Džeraldas Bidva, Rakelė Chijenaitė, Dainius Peseckas, Linas Valickas, Ulijona Pugačiukaitė (smuikai), Greta Staponkutė-Rakau, Birutė Ilčiukaitė (altai), Giedrė Dirvanauskaitė, Rūta Balčiūtė (violončelės), Augustinas Treznickas (kontrabosas)
Meno vadovas Gidon Kremer
Solistai: Džeraldas Bidva (smuikas), Gunta Gelgotė (sopranas), Giedrius Gelgotas (fleita), Andrius Žiūra (klarnetas)
Programa: Antonio Vivaldi-Max Richter, Viktoria Poleva, Sergej Akhunov, Philip. Glass, Osvaldo Golijov

Koncertas nemokamas

Balandžio 23 d., 18.30 val.
INTERNETU | Brandenburgo koncertams – 300

„Johannas Sebastianas Bachas kūrė koncertus įvairiems instrumentams ir orkestrui, orkestrines siuitas. Patys žymiausi yra šeši Brandenburgo koncertai, parašyti 1721 metais ir dedikuoti Brandenburgo markgrafui. Dedikaciją Bachas pasirašė 1721 metų kovo 24 dieną. Kaip žinia, tuoj bus lygiai 300 metų nuo tada, kai šie koncertai gimė“, – teigia Klaipėdos kamerinio orkestro meno vadovas Mindaugas Bačkus. Jis pasiūlė paminėti šią sukaktį solidžia koncertine programa, kurios tikslas – atlikti visus šešis Brandenburgo koncertus.

Pasak Mindaugo, „III ir VI koncertai yra tik styginių solistams su klavesinu. Tačiau didžioji koncertų dalis (I, II, IV ir V) yra concerto grosso tipo kūriniai. Juose soliniai instrumentai derinami su likusia orkestro grupe. Projekto unikalumas būtų atlikti juos mūsų orkestro sudėtį papildžius originaliais pučiamaisiais instrumentais ir autentiškame 415hz derinime. Šiam sumanymui įgyvendinti reikalingas geras klavesinistas, atliekantis vieną pagrindinių basso continuo vaidmenų. Juo sutiko būti Vincent Bernhardt iš Prancūzijos. Jis yra fantastiškas atlikėjas.“

Meno vadovo nuomone, „sumanymas yra labai įdomus, bet dar labiau sudėtingas dėl absoliučiai unikalių ir Lietuvoje negrojamų instrumentų: senovinių valtornų, barokinių obojų, fagoto, trimito.“ Šios srities specialistų, kurie gerai įvaldę senovinius instrumentus, yra tik užsienyje. Todėl pasaulinės pandemijos akivaizdoje šio ambicingo sumanymo įgyvendinimas tampa dideliu iššūkiu.

Koncerto įrašo kviečiame virtualiai klausytis jums patogiausiu būdu šiais Klaipėdos koncertų salės interneto kanalais:

YouTube: https://bit.ly/38xRTEU
Facebook: https://bit.ly/2OnrmmQ

Programoje:

Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas Bačkus
Vincent Bernhardt (klavesinas, Prancūzija), Vytenis Giknius (barokinė skersinė fleita, išilginė fleita), Rodrigo Calveyra (išilginė fleita, Brazilija–Lietuva), Konrad Levicki (smuikas), Anna Luiza Aleksandrow-Bertash, Ivan Bertash (altai)
Programa: Johann Sebastian Bach. Brandenburgo koncertai
 

Koncertas nemokamas

Balandžio 30 d., 18.30 val.
INTERNETU | Arfa ir fleita: kerintis skambesys

Kerintis arfos ir fleitos skambesys išsilies šioje Klaipėdos kamerinio orkestro programoje, kurioje klaipėdiečių kolektyvo scenos partneriais bus žavinga prancūzų arfininkė Anaïs Gaudemard ir pripažintas šveicarų fleitininkas bei dirigentas Kasparas Zehnderis. Šis talentingas ir įvairiapusis muzikas nuolat pasirodo svarbiausiose Europos koncertų salėse ir festivaliuose. Jis yra Biel Solothurn simfoninio orkestro meno vadovas (Šveicarija), Hradci Králové filharmonijos orkestro vyr. dirigentas (Čekija), daug metų vadovavo prestižiniam Murten Classics festivaliui, kuriame du kartus koncertavo Klaipėdos kamerinis orkestras. KKS scenoje K. Zehnderis jau ne kartą dirigavo orkestrams, grojo fleita kaip solistas, atliko kamerinę muziką.

Arfininkė A. Gaudemard Klaipėdoje koncertuos pirmąkart. Ji laikoma viena ryškiausių dabarties arfos atlikėjų. Pasaulinį pripažinimą pelniusi solistė, laimėjusi keletą svarių konkursų ir prizų, nuolat kviečiama pasirodyti garsiausiose koncertų salėse, tarp jų – Vienos Konzerthaus, Hamburgo Elbės filharmonijoje, Kelno filharmonijoje, Londono Barbican Center, Paryžiaus filharmonijoje, Stokholmo Konserthuset, Amsterdamo Concertgebouw ir kitose.

Nuostabieji koncerto solistai su Klaipėdos kameriniu orkestru atliks Wolfgango Amadeuso Mozarto Dvigubą koncertą fleitai, arfai ir orkestrui. Išgirsime ir auksinį arfos repertuaro kūrinį – Claude Debussy Danse sacrée et danse profane / „Religinį ir pasaulietinį šokį“.

Orkestras turės galimybę pademonstruoti savo profesinį meistriškumą interpretuodamas Josepho Haydno Simfoniją Nr. 97 Johanno Peterio Solomono orkestruotės versijoje, skirtoje fleitai, styginių kvartetui ir fortepijonui ad libitum. Šią versiją programai pasiūlė K. Zehnderis. Pasak jo, „daugybė po Europą pasklidusių išleistų šios versijos gaidų liudija nepaprastą jos populiarumą XIX amžiuje. Remdamasis J. H. Somolono rankraščiu, Christopheris Hogwoodas parengė naują kritinį Simfonijos Nr. 97 aranžuotės šešiems instrumentams leidimą, papildydamas kamerinės muzikos repertuarą dar vienu šios versijos leidiniu šalia trijų kitų, išleistų anksčiau“.

Koncerto įrašo kviečiame virtualiai klausytis jums patogiausiu būdu šiais Klaipėdos koncertų salės interneto kanalais:

YouTube: https://bit.ly/38xRTEU
Facebook: https://bit.ly/2OnrmmQ

Programoje:

Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas Bačkus
Solistė Anaïs Gaudemard (arfa, Prancūzija)
Dirigentas ir solistas Kaspar Zehnder (fleita, Šveicarija)
Programa: Josep Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart, Claude Debussy

Koncertas nemokamas

 

Perkamiausios prekės
2020 MUZIKOS BARAI - leidinio prenumerata
2020 MUZIKOS BARAI - leidinio prenumerata
20.00 €