Bendraukime
 

Nuo biblinių tropų iki ekspresyvių smuiko protrūkių – Josepho Achrono 130-mečiui (su video)

Nuo biblinių tropų iki ekspresyvių smuiko protrūkių – Josepho Achrono 130-mečiui (su video) 2016-04-04

Šį šeštadienį Nacionalinėje filharmonijoje skambėsiančiu simfoninės muzikos koncertu„Didvyrio gyvenimas“ bus paminėtas Lazdijuose gimusio žydų kilmės kompozitoriaus, smuikininko Josepho Achrono gimimo 130-metis. Programoje numatyti J. Achrono ir Richardo Strausso kūriniai, su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru solo smuiku grieš Rūta Lipinaitytė ir Algimantas Peseckas, diriguos Aleksandaras Markovićius.

Smuikininkės Rūtos Lipinaitytės ir maestro Aleksandaro Markovićiaus duetą Lietuvos publika puikiai pažįstama, Filharmonijos scenoje šie muzikai parengė ne vieną įdomią programą. Solo griežianti Rūta Lipinaitytė pastaruoju metu neretai pasirodo Lietuvos salėse, yra Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Styginių katedros vadovė, buvo ilgametė ansamblio „Kremerata Baltica“ narė. Austrijai atstovaujantis serbų kilmės dirigentas Aleksandaras Markovićius su lietuvių orkestrais bendradarbiauja nuo 2005-ųjų. Jis yra koncertavęs su Zalcburgo Mozarteumo ir Prahos simfoniniu, Belgrado ir Slovėnijos filharmonijų orkestrais. 2006 m. debiutavo su garsiuoju Vienos filharmonijos orkestru. Beje, su Modestu Pitrėnu 2003-iaisiais jis pasidalijo I premiją ir aukso medalį prestižiniame G. Fitelbergo dirigentų konkurse Katovicuose.

Koncerto „Didvyrio gyvenimas“ pradžiai muzikai siūlopažintį su Lietuvoje, Lazdijuose gimusio, vėliau į JAV emigravusio rusų smuikininko ir kompozitoriaus, pas legendinį Leopoldą Auerį studijavusio Josepho Achrono muzika. Šio su Lietuva susijusio menininko biografija – spalvinga ir verta dėmesio. Josephas Achronas pirmąsias muzikos žinias gavo ankstyvoje vaikystėje – jo tėvas buvo smuikininkas mėgėjas. Josepho jaunesnis brolis Isidorius tapo puikiu pianistu. Amerikoje jis koncertuodavo su iš Lietuvos kilusiu pasaulinio garso smuikininku Jasha Heifetzu. Achronų šeimai persikėlus į Varšuvą, penkerių metų Josephas pradėjo griežti smuiku, septynerių parašė pirmą muzikos kūrinį – lopšinę smuikui (rankraštis saugomas Britų muziejuje Londone), devynerių debiutavo kaip solistas, trylikos metų išvyko į pirmąsias gastroles Rusijos imperijos miestuose – Kijeve, Odesoje, Lodzėje, Balstogėje, Gardine, o Sankt Peterburge Imperatoriaus rūmuose muzikavo Rusijos caro Nikolajaus II brolio Michailo gimtadienio šventėje, ta proga imperatorienė Marija Fiodorovna virtuozui padovanojo auksinį laikrodį. 1898 m. šeimai persikėlus į Sankt Peterburgą, J. Achronas įstojo į konservatoriją, studijavo legendinio smuikininko ir pedagogo Leopoldo Auerio klasėje bei rusų kompozitoriaus Anatolijaus Liadovo kompozicijos klasėje, vėliau kompozicijos mokėsi pas Maximillianą Steinbergą. Išvykęs į Vokietiją, smuikininkas su didžiuliu pasisekimu koncertavo Leipcigo „Gewandhaus“ diriguojant Arthurui Nikischui. 1904 m. baigęs konservatoriją J. Achronas jau buvo parašęs nemažą pluoštą kūrinių, juose buvo ypač meistriškai įpintos žydų folkloro intonacijos, ilgainiui tapusios šio kompozitoriaus skiriamuoju bruožu.

Minint šio kūrėjo gimimo 130-metį skambės jo Pirmasis koncertas smuikui ir orkestrui. Jį J.Achronas sukūrė 1925 m. Tai buvo pirmas stambios formos kūrinys, parašytas emigravus į JAV ir tuo metu gyvenant Niujorke. Koncertas dviejų dalių. Pirmoji sudaryta iš penkiolikos epizodų – biblinių tropų, vadinamų ta’amei hamikra, antroji – tai improvizacija dviem jemenitų temomis. Koncertą autorius dedikavo Jashai Heifetzui.

Antra programos kompozicija – Richardo Strausso simfoninės muzikos drobė, ekspresyviais potėpiais perteikianti istoriją apie herojaus gyvenimą, o dėl sudėtingų solinių epizodų smuiko partijoje – grieš Algimantas Peseckas – neretai prilygstanti instrumentiniam koncertui su orkestru. Pagrindinė kūrinio idėja – idealizmo pergalė prieš smulkmenišką kritiką. Kartą R. Straussas prisipažino, kad veikalo epigrafas galėtų skambėti taip: „Per kovą – į dvasios tobulumą, pasiektą skaudžių netekčių kaina.“

LNSO simfoninės muzikos koncertas „Didvyrio gyvenimas“ skambės balandžio 9 d., šeštadienį, 19 val. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje.

2020 Liepa
P A T K Pn Š S
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Perkamiausios prekės
2020 MUZIKOS BARAI - leidinio prenumerata
2020 MUZIKOS BARAI - leidinio prenumerata
20.00 €