Bendraukime
 

„Paryžiaus neoklasika“ su TRIMITU

„Paryžiaus neoklasika“ su TRIMITU 2022-05-11

2022 m. gegužės 11 d., trečiadienis, 19.00 val. Lietuvos nacionalinės filharmonijos Didžiojoje salėje įvyks Valstybinis pučiamųjų instrumentų orkestro TRIMITAS koncertas „Paryžiaus neoklasika“. Solistas DAUMANTAS KIRILAUSKAS (fortepijonas). Dirigentas KAROLIS VARIAKOJIS

XX a. pirmoje pusėje Vakaruose suklestėjo savita muzikinė estetika, sukūrusi atsvarą radikalaus vokiškojo modernizmo srovėms. Ši estetika, vadinama neoklasicizmu, užgimė po I-ojo pasaulinio karo, o jos centru laikytas Paryžius, kur kompozitoriai, tokie, kaip M. Ravelis, I. Stravinskis, F. Poulenc‘as ir kt., atrado įkvėpimą praeities žanruose ir stiliuose. Nors neoklasicizmo atstovai vėliau buvo kritikuojami dėl neva sentimentalaus požiūrio, vis dėlto tai nebūtų teisinga išvada, nes senieji stiliai ir žanrai kompozitorių vaizduotėje interpretuoti labai įvairiai, o giminystė su praeitimi atvėrė ir naujų formų. Todėl neoklasicizmas pirmiausiai ir siejamas su muzikinių formų atgimimu ir rekontekstualizavimu.

Naujausioje Valstybinio pučiamųjų instrumentų orkestro „Trimitas“ programoje „Paryžiaus neoklasika“ klausytojai išgirs XX a. pradžios bei nūdienos neoklasicizmo atgarsius pučiamiesiems, taip pat ir ankstesnius kūrinius, pranašavusius šio stiliaus atsiradimą. Koncertą vainikuos du chrestomatiniai neoklasicizmo pavyzdžiai, Paryžiuje 1920–1939 m. gyvenusio ir kūrusio I. Stravinskio Simfonija pučiamiesiems bei itin retai atliekamas Koncertas fortepijonui ir pučiamiesiems, kurį orkestras „Trimitas“ atliks kartu su fortepijono virtuozu Daumantu Kirilausku.

Daumantas Kirilauskas yra daugybės nacionalinių ir tarptautinių konkursų laureatas, o nuo 2019 – „Bösendorder“ artistas. 2021 metais Daumantas Kirilauskas tapo Lietuvos muzikų sąjungos įsteigto prizo „AUKSINIS DISKAS“ laureatu.

Baigęs dirigavimo bakalauro ir magistro studijas (2009–2015) Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje pas profesorių Juozą Domarką, šiandien Karolis Variakojis vadinamas vienu ryškiausių lietuvių jaunosios kartos dirigentų. Jis yra Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro, Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro, Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro orkestro, Lietuvos kamerinio orkestro, Kauno miesto simfoninio orkestro ir aktualiosios muzikos festivalio „Gaida“ kviestinis dirigentas. Nuo 2015 m. – Alytaus jaunimo simfoninio orkestro „Svajonė“ dirigentas.

2013 m. kartu su kompozitoriumi Dominyku Digimu įkūrė šiuolaikinės muzikos ansamblį „Synaesthesis“. 2019 metais jo diriguojamas ansamblis „Synaesthesis“ pelnė Vilniaus miesto savivaldybės ansamblio vardą. 2020 metais ansamblis „Synaesthesis“ tapo prestižinio Ernsto von Siemenso muzikos fondo premijos laimėtoju.

Nuo 2020 m. – Valstybinio pučiamųjų instrumentų orkestro „Trimitas“ dirigentas.

„Prisijungti prie „Trimito“ kolektyvo 2020-ųjų vasarą mane pakvietė orkestro vadovas prof. dr. Antanas Kučinskas. Sudomino jo vizija: matyti ir girdėti profesionalų, kokybišką ir platų repertuarą atliekantį kolektyvą. Apsidžiaugiau, kad savo kompetencija galiu prisidėti prie kolektyvo tikslų. Esu geriau žinomas kaip moderniosios muzikos atlikėjas ir neabejoju, jog netolimoje ateityje su orkestru imsimės šiuolaikinės muzikos partitūrų bei plėsime lietuvišką repertuarą pučiamųjų orkestrui. Darbą „Trimite“ matau kaip galimybę siūlyti savas idėjas, čia jaučiuosi reikalingas ir vertinamas“, – kalbėjo dirigentas Karolis Variakojis.

PROGRAMA
Paul Dukas – „Fanfare Le Peri“
Maurice Ravel – „Pavana pour une infante défunte“
Florent Schmitt – „Dionysiaques“
Alexander Kosmicki – „Danse Satanique“
Igor Stravinsky – Simfonijos pučiamiesiems instrumentams
Igor Stravinsky – Koncertas f-jonui ir pučiamiesiems

ATLIKĖJAI
Valstybinis pučiamųjų instrumentų orkestras TRIMITAS
Solistas DAUMANTAS KIRILAUSKAS (fortepijonas)
Dirigentas KAROLIS VARIAKOJIS

2022 Gegužė
P A T K Pn Š S
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Perkamiausios prekės
Giuseppe Verdi. TRAVIATA (seansas)
Giuseppe Verdi
Medijų opera, spektaklis
300.00 €
2022 MUZIKOS BARAI - leidinio prenumerata
2022 MUZIKOS BARAI - leidinio prenumerata
20.00 €