Bendraukime
 

„Metų laikai“ Yehudi Menuhino 100-mečiui ir Vilniaus festivalio premjera

 „Metų laikai“ Yehudi Menuhino 100-mečiui ir Vilniaus festivalio premjera 2016-06-08

Šiųmečiame Vilniaus festivalyje pagerbiami du neblėstantys muzikos pasaulio šviesuliai, festivalio dvidešimties metų istorijoje itin svarbios asmenybės – lordas Yehudi Menuhinas ir maestro Mstislavas Rostropovičius. Legendinio smuikininko ir dirigento, Lietuvos muzikų bičiulio, didžiojo humanisto lordo Yehudi Menuhino 100-mečiui skiriamas birželio 13 d. Lietuvos kamerinio orkestro ir jo meno vadovo, dirigento bei solisto Sergejaus Krylovo koncertas Nacionalinėje filharmonijoje. Šis LKO vakaras pač reikšmingas ir dėl premjeros – skambės festivalio užsakymu parašytas Loretos Narvilaitės kūrinys.

Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordino kavalierius, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos garbės daktaras Yehudi Menuhinas bendradarbiavo su daugeliu mūsų šalies muzikų bei kolektyvų. Vien su Lietuvos kameriniu orkestru ir Kauno valstybiniu choru buvo surengti 59 koncertai, įrašytos dvi oratorijos – Georgo Friedricho Händelio „Mesijas“ ir Josepho Haydno „Pasaulio sukūrimas“. Stovėdama po koncertų plojo publika Vokietijoje, Ispanijoje, Italijoje, Prancūzijoje, Norvegijoje, Suomijoje, Šveicarijoje, Kroatijoje, Slovėnijoje, Egipte. Lietuvos kamerinio orkestro (LKO) muzikantus ir Kauno choristus Y. Menuhinas švelniai vadindavo „mano lietuviai“, o savo atsiminimų knygoje „Unterwegs“ LKO įvardija kaip nuostabų. „Jūsų maža šalis turi didžiulį potencialą ir tiesiog stebina, kad ji gali daryti įtaką pasaulio muzikos kultūrai. Panašiai kaip vengrai, išsikovoję pripažinimą muzikos ir matematikos srityse. Esu įsitikinęs, kad ateityje Lietuva darys savo dydį gerokai pranokstančią įtaką pasauliui“, – 1996 m. viešėdamas Vilniuje kalbėjo Y. Menuhinas.

Vilniaus festivalio istorija neatsiejama nuo šios šviesios asmenybės vardo. Pats Y. Menuhinas ne kartą yra prisipažinęs su ilgesiu laukiantis savo kasmetinio apsilankymo Vilniuje. Festivalį jis regėjo tokį:„Tuo metu, kai, rodos, mūsų dėmesį nuolat atitraukia tarptautinės, rasinės, ekonominės, religinės nesantaikos ir globos problemos, ši muzikos programa, gebanti suvienyti daugybę sąveikaujančių kultūrų, yra puiki atgaiva. Mes matome lietuvius, dainuojančius prancūzų muziką, lenkus, atliekančius Schubertą, rusus, grojančius Rossini, amerikiečius, grojančius džiazą kartu su lietuviais, gruzinų muziką šalia Argentinos tango, flamenko ir baleto“ (1999 m.).

Pagerbiant Y. Menuhino atminimą birželio 13 d. LKO koncerto programoje skambės Antonio Vivaldi „Metų laikai“, kuriuos solo grieš visuomet unikalių idėjų kupinas orkestro meno vadovas Sergejus Krylovas, Antoníno DvořákoSerenada styginiams E-dur, op. 22, ir Vilniaus festivalio premjera – Loretos Narvilaitės opusas „Į krantą jūra krenta“ styginių orkestrui.

„L. Narvilaitė yra viena kūrybingiausių Lietuvos moterų kompozitorių, iš tų, kurios neužsisklendė „trapios lyrikos“ pasaulyje, išsiveržė iš jo ir rašo ekspresyvius kūrinius. Ji geba labai greitai reikšti mintis, todėl kasmet įgyvendina daug kūrybinių sumanymų.“ – rašė Austė Nakienė. Pirmieji „skambančios matematikos“ opusai ir suformavo iki šiol L. Narvilaitę lydintį racionalios menininkės įvaizdį. Tačiau griežtų taisyklių laikymasis neapribojo jos fantazijos erdvės ir nesuvaržė meninės intuicijos. Pastarąjį dešimtmetį parašytuose kūriniuose vis labiau prasiveržia emocinis pradas, o minimalistinę raišką keičia neoromantinė ekspresija. Kompozitorė brėžia savo minčių linijas ir augina išgyvenimų kulminacijas kliaudamasi nuojauta. Savo naująją kūrybą autorė vadina „būsenų muzika“.

Apie festivalyje skambėsiančią premjerą L. Narvilaitė pasakoja: „Kūrinys pavadintas pagal Antano A. Jonyno eilėraštį. Jūra – tai judėjimas, energija, krantas – statika. Jūra – galinga jėga, ji keičia krantą, išplauna kopas. Rašant kūrinį iškildavo vaizdinys – Olandų kepurės kalnas, nuolat ardomas bangų mūšos. Kito tokio aukšto skardingo jūros kranto Lietuvos pajūryje nėra. Ant jo buvo statomi įspėjamieji ženklai laivams. Jų signalai girdėti kūrinyje, kaip ir aukštai skraidančių žuvėdrų klyksmas. Banguojančios sekundinės balsų linijos primena sutartines.“ 

Lietuvos kamerinio orkestro ir jo meno vadovo Sergejaus Krylovo koncertas „Metų laikai“ lordo Yehudi Menuhino 100-mečiui vyks birželio 13 d., pirmadienį, 19 val. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje.

2020 Biržėlis
P A T K Pn Š S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Perkamiausios prekės
2020 MUZIKOS BARAI - leidinio prenumerata
2020 MUZIKOS BARAI - leidinio prenumerata
20.00 €