Bendraukime
 

Antanas Smolskus

Rūšiuoti pagal:

Biografija

Gimtosios Lietuvos miestuose ir miesteliuose, Varšuvoje ir Maskvoje, Dubline ir Paryžiuje, Baltijos ir Skandinavijos, Lotynų Amerikos, Azijos ir Okeanijos šalių sostinėse, daugelyje kitų pasaulio didmiesčių skambėjo Antano Smolskaus (1951-2003) birbynė. Koncertinės birbynės pusės šimto metų istorijoje tai buvo ryškiausias ir aktyviausiai koncertuojantis muzikantas. A. Smolskus surengė per 100 birbynės muzikos rečitalių. Kaip solistas ir partneris griežė daugiau kaip 2000 koncertų su Lietuvos ir užsienio solistais, liaudies instrumentų ansambliais ir orkestrais, pučiamaisiais, kameriniais ir simfoniniais orkestrais, pirmasis atliko ir išpopuliarino daugelį lietuvių kompozitorių kūrinių birbynei, dažnai inspiravo jų sukūrimą.

A. Smolskus baigė žymaus pedagogo Povilo Samuičio birbynės klasę LMTA. Siekdamas aukščiausio meistriškumo, 1985 m. Sankt Peterburgo konservatorijoje baigė aspirantūrą pas žymų klarneto pedagogą prof. P. Suchanovą. Jis yra dviejų tarptautinių konkursų pirmosios vietos laureatas. Birbyne grojo Armėnijos muzikiniame filme “Lietuvių birbynė ir armėnų dudukas” (1990), kuris tarptautiniame televizijos filmų festivalyje Los Andžele pelnė pagrindinį prizą.

A. Smolskaus atlikėjo talentas – muzikalumas ir interpretacijos įtaiga, profesinis reiklumas ir artistiškumas – darė didelį įspūdį. Jis pažino ir atskleidė melodines, tembrines, dinamines, virtuozines šiuolaikinės birbynės galimybes. Ypač subtiliai išreiškė tautinį lietuvių muzikos charakterį, pirmiausia pastoralinį lyriškumą ir dainingumą. Birbynei, šiam puikiam soliniam instrumentui, jis atvėrė didžiąsias koncertų sales. A. Smolskaus birbynė skamba radijo ir televizijos įrašuose, jis yra išleidęs per 20 kompaktinių plokštelių. Už nuopelnus Lietuvos valstybei garsinant jos vardą pasaulyje 2001 m. apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordinu.


Kad atsirado birbynės ir saksofono duetas, nemažai jo įrašų Lietuvos radijo fonduose bei pirmoji bendra kompaktinė plokštelė, lėmė intensyvi abiejų solistų – Antano Smolskaus ir Petro Vyšniausko – koncertinė veikla, artistiškumas ir ne kiekvienam atlikėjui pasiekiama interpretatoriaus kūrėjo meistriškumo pakopa, kai nesitenkinama vien profesionaliai perteikti užrašytą muziką, puoselėti savąjį muzikos žanrą, o ieškoma naujų skambesio derinių, spalvų ir nuotaikų. Neįtikėtinai dera dueto instrumentų tembras, muzikinis mąstymas, noras praplėsti savo instrumento išraiškos ribas. Naujai plėtojama ir muzikinė kūrinio forma – miniatiūra ar improvizacija pasirinkta tema kaskart pagrojama vis kitaip, netikėtai. Duetas koncertavo Lietuvoje, Australijoje, Izraelyje, Latvijoje, Norvegijoje, Olandijoje, Prancūzijoje, Rusijoje ir kitur. Jį galima išgirsti ir keturiose kompaktinėse plokštelėse.

AUKSINIS DISKAS 2004, Smolskus, Čiurlionio kvartetas, Čepinskis, Janutas, Kanevičius
LMS
Antanas Smolskus (birbynė), Čiurlionio kvartetas, Vilhelmas Čepinskis (smuikas), Algirdas Janutas
AUKSINIS DISKAS 2007, Leitaitė, MUSICA CAMERATA BALTICA, VAIVORA, Šiaučiulis
LMS
Dainininkė Judita Leitaitė, fortepijoninis trio „Musica camerata Baltica“ (Leonidas Melnikas,
Perkamiausios prekės
M. K. Čiurlionis. Simfoninės poemos Jūra, Miške ir kantata  De Profundis
LMS
Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, Kauno valstybinis choras; diriguoja Juozas Domarkas
20.00 €
2024 MUZIKOS BARAI - leidinio prenumerata
Audronė Žigaitytė
2024 MUZIKOS BARAI - leidinio prenumerata
30.00 €